misvak.gen.tr https://www.misvak.gen.tr Misvak, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, misvak.gen.tr Fri, 03 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sat, 28 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Misvak Diş Eti Çekilmesi https://www.misvak.gen.tr/misvak-dis-eti-cekilmesi.html Sun, 02 Dec 2018 07:54:24 +0000 Misvak diş eti çekilmesi, Diş etlerinin çekilmesi insanlar için özellikle önemli bir sağlık sorunudur. Diş eti kanamaları ile başlayan ve müdahale edilmez ise dişlerin dökülmesine kadar varabilecek diş eti çekilmeleri me Misvak diş eti çekilmesi, Diş etlerinin çekilmesi insanlar için özellikle önemli bir sağlık sorunudur. Diş eti kanamaları ile başlayan ve müdahale edilmez ise dişlerin dökülmesine kadar varabilecek diş eti çekilmeleri meydana gelir sağlıklı her bireyin dişlerine özen göstermesi gerekir diş etlerine de aynı şekilde dikkat etmeli ve bakmalıdır.

Misvak dediğimiz ve halk arasında Erak ağacının dallarından yapılan doğal bir antiseptikdir. Eski dönemlerden beri inanların diş ve diş eti temizliğinde kullandığı misvak, diş macunları içinde mükemmel bir maddedir. Bu bitki doğu Afrika'dan Hindistan'a kadar birçok yerde yetişmektedir. Bitkinin şekli step halindedir. Yapılışı kullanışı ve taşınması çok kolay olan misvak formalite ile mi az ve kokusu çok güzeldir. Hatta misvak ağacının meyvesi yenilebilir. Diş aralarında kalan yemekler için, diş yüzeyinde kalan yemek artıkları tartar ve sararmalar için, hatta diş etine masaj yapar gibi uyguladığında besleyici özelliği devreye girer ve diş etlerinin çekilme yada kanama durumlarını engeller. Diş eti rahatsızlığı olan iltihaplanmalarını düzenli kullanımla önleyebilirsiniz. 

Misvak Diş Eti ÇekilmesiMisvak diş eti çekilmelerinde, değil ağzımızın genel bakımında da önemli bir yere sahiptir. Ağız bütün gıdaların vücuda ilk girdiği yer olmasından bakterilerinde en çok olacağı bölgelerdir. O yüzdende temizliği çok önemlidir. ağız içerisinde yemek yeme ile oluşan kalıntıların temizlenmesinde misvak çubuğu dediğimiz diş temizleme ürünün yeni dönemde özellikler diş macun firmaları diş sararmaların da ve diş eti sağlığında aktif şekilde kullanmaktadır. Diş macunlarında biraz daha keskin bir koku ile karşımıza çıkan misvak temizlik ve bakım açısından diş dünyasında önemli bir yere sahiptir. 

Misvak içerisinde bir çok minerali bir arada bulunduran bir bitkinin dallarıdır. Kalsiyum oksalat, saponin, kükürt, silisyum ve mineral tuzları içeriğinde barındırır. İçeriğindeki bu mineraller sayesinde ağız içerisinde mikropları öldürerek bir tek ağzın içerisine değil bağlantılı bütün organlara aslında bakım yapar. Diş ve diş eti rahatsızlığı çeken kişiler antibiyotik yada antiseptik ilaçları kullanmaya engel durumları var ise yada kullanmak istemiyorlarsa misvak, kullanarak, kekik kaynatıp içerek veya gargara yaparak düzenli ağız temizliklerini yapabilir ve diş çekilmesi sonucunda kolay ve doğal bir yöntem kullanmış olurlar. 

Her dişin bir organla bağlantılı olduğu akupunktur. noktaları bulunur bu noktalara misvak ile müdahale edildiğinde hem dişinize hemde diş etinize iyi gelmesinin yanında bağlı bulunduğu organlarda bakterilerden arınır ve sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam edebiliriz.

Daha bir çok faydası bulunan misvak dinimizde de önemli bir yer sahiptir. Peygamber Efendimiz bile misvak kullanmayı sünnet kılmıştır. Nedeni de ağız temizliği için çok önemli özellikleri içerisinde barındırmasıdır. Misvakın toz haline getirilmesi ile macunlarda da kullanılması yaygın hale gelmiştir. Misvakın köklerinin kaynatılarak içilmesi bel soğukluğu hastalığına çok iyi gelir. Dalak bölgesinde oluşan şiddetli ağrılara çorba şeklinde yapılarak içilmesi çok iyi gelir. Mesanede ve böbrekte oluşan taşların eritilerek düşürülmesinde de çok yardımcı olan misvak sadece diş ve diş eti rahatsızlarına değil neredeyse vücudumuzun her bölgesine iyi gelir. 

]]>
Misvak Kullanımı https://www.misvak.gen.tr/misvak-kullanimi.html Mon, 03 Dec 2018 06:59:37 +0000 Misvak kullanımı, Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur; misvak kullanmanız gerekir, çünkü misvakta on güzellik vardır. Bunlar ise, ağzı temizlemesi, melekleri sevindirmesi, Rabbi razı etmesi, dişleri beyazlatması, gözü pa Misvak kullanımı, Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur; misvak kullanmanız gerekir, çünkü misvakta on güzellik vardır. Bunlar ise, ağzı temizlemesi, melekleri sevindirmesi, Rabbi razı etmesi, dişleri beyazlatması, gözü parlatması, diş etlerini pekleştirmesi, diş kirini gidermesi, yemeği hazmettirmesi, balgamı kesmesi, namaza katınca sevap getirmesidir. Bu faydalı etkileri nedeniyle misvak kullanımı dinimizde tavsiye edilmektedir. Misvak Müslümanlar için kullanımı sünnet kabul edilen, diş temizliğinde önemli bir yeri bulunan araçtır.

Misvak kullanımı nasıl olmalı

Misvakın taze olduğu açık kahverengi renginden anlaşılır. Bunun kullanımı direkt olarak dişlere sürtmekle olur. Kuru misvak kullanımı ise, misvakın bir gün suda bekletilmesinden sonra olur. 24 saatte bir misvakın ucu kesilmelidir. Eğer misvak kullanımı uygulama için yeteri kadar zaman ayrılırsa, oldukça olumlu sonuçlara neden olur. Etkili bir diş temizliği için en az 5 dakika temizleme hareketlerini yapmaya devam etmek gerekir. Başka işlerle uğraşırken, misvakın ağzın içinde tutulması ya da çiğnenmesi oldukça hatalıdır.

Misvakın en makbul olanı kalınlığı küçük parmağı geçmeyecek kadar olanı, uzunluğu da bir karış kadar olanıdır. Lifleri yumuşadıkça kesilebilir ve defalarca kullanılabilir. Misvakın sağ elle küçük parmak altta olacak şekilde, kalan üç parmak üste kalacak şekilde, baş kısmı baş parmağa dayanacak şekilde tutulması sünnete uygun olur. Misvaklanmak ise, dişlerin iç kısmını, dıl kısmını, alt ve üst kısmını, ön dişlerin kökleriyle, diş aralarını ovuşturmakla olur.

Misvak kullanımında hatalı kullanımdan kaçınmak gerekir
 • Misvaklama işlemi yatar vaziyette yapılmamalıdır. Bu şekilde kullanım dalakta büyüme neden olur.
 • Misvakın avuç içine alınmaması gerekir. Bu tutuş şekli basur rahatsızlığına neden olur.
 • Misvakın emilmesi son derece sakıncalıdır. Bu durum körlüğe neden olur.
 • Kullanımdan sonra misvakın yıkanması gerekir. Bu yapılmadığı takdirde şeytan onunla misvaklanır. Misvakın kullanım sonrasında yere yatırılmaması, dikine koyulması gerekir.
Misvak KullanımıMisvak kullanım zamanları

Misvak kullanımı abdest alma sırasında ağza su verilmeden önce olabilir. Aynı zamanda ağız kokusu değiştiğinde, uykudan kalkınca, kanatmayacağından emin olunursa namaza durulacağı zaman, eve girerken, toplantıya girerken, Kuran-ı Kerim okunacağı zamanda misvak kullanımı sünnetten sayılır.

İnsanlar uykuda olduğunda ağzını kapattığından, hareket ettiremez. Bu durumda mikropların üremesi başlar ve plazma hareketlenir. Ağızda oluşan diş çürüklerinin büyük çoğunluğu uyurken meydana gelir. Uzmanların görüşüne göre dişler yatmadan önce temizlenmelidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bu durumun önemini 1400 sene önce anlatmıştır. Uzmanlar misvak kullanımı için, bakterilerin şekeri aside döndürmesini engellemek için yemek öncesi ya da yemek sonrası kullanılmasını yararlı görmüşlerdir.

Misvak kullanımı günde en az 5 defa olmalı

Her gün en az 5 defa misvak kullanımı dişlerde plak birikimini, diş etinde iltihaplanma riskini önemli oranda azaltır. Eğer misvak kullanımı bu sayıda olursa, sizlerde misvakın yararlı etkilerinden de faydalanmış olursunuz. Müslümanlar için sünnet kılınan misvak kullanımı işte böyle yararlı bir uygulamadır.

]]>
Misvak Hangi Ağaçtan Yapılır https://www.misvak.gen.tr/misvak-hangi-agactan-yapilir.html Mon, 03 Dec 2018 15:57:30 +0000 Misvak Hangi Ağaçtan Yapılır, Misvak ağacı (salvadora persica ) Salvadoraceae familyasında olan bir bitki türüdür ve şekil olarak odunsu ve bol lifli bir ağaç türüdür. Misvak Erak ağacı Doğu Afrika ve Hindistan’a kad Misvak Hangi Ağaçtan Yapılır, Misvak ağacı (salvadora persica ) Salvadoraceae familyasında olan bir bitki türüdür ve şekil olarak odunsu ve bol lifli bir ağaç türüdür. Misvak Erak ağacı Doğu Afrika ve Hindistan’a kadar uzanan bölgelerde yetişir ve halk arasında erak ağacı olarak bilinir. Erak ağacı tuzlu toprakları sever ağacı dikensiz, yaprakları deriye benzer ve çiçekleri dört parçalı olur. Bu step bitkisi bol iktisatlı, pratik olmakla birlikte formalitesi az, kokusu güzel meyveleri küçük kiraza benzeyen ve yenilen bir bitki türüdür.

Misvak ağacının dalları kalem şeklinde kesilerek yontulup ince dalları misvak adı verilip diş temizleme malzemesi olarak kullanılmaktadır. Misvak dallarının kalın ve uzun olmaması gerekir. Hazırlanacak misvaklar bir parmak kalınlığında ve ortalama 15 cm olması gerekir.

Misvak diş sağlığı için büyük bir fayda sağlamaktadır. Misvak kullanımı gayet basit ve en iyi diş temizleme aracıdır. Misvak kullanımı diş çürümesini önlediği için diş sağlığını korumak amaçlı misvak kullanmakta çok fayda vardır. Misvak ağacının içinde diş macunlarında kullanılan sodyum, kalsiyum oksalat, tanen, kükürt, saponin, silisyum, mineraller ve tuzlar, bikarbonat’da ve lif bulunmaktadır. Misvak kullanımında bu maddeler dişlerde oluşan tortular ve yemek artıklarını eritip dişlerin çürümesini önlemektedir. Taşınması kolaydır.

Misvak Hangi Ağaçtan Yapılır

Misvak faydaları: Misvak ağız ve diş sağlığı için çok faydalıdır.

 • Misvak ağızdaki bakterilerin ve mikropların yok olmasını sağlar.
 • Misvak ağız ve dişleri temizler.
 • Misvak diş aralarında kalan artıkları temizler, diş minelerini güçlendirir ve ağız kokusunu önler.
 • Diş etlerini güçlendirir.
 • Dişlerin çürümesini önler.
 • Dişleri beyazlatır.
 • Ağız içerisindeki yaraları iyileştirme etkisi vardır.
 • Mideye sıhhat verir ve hazmı kolaylaştırır ve midede oluşan gazın yok olmasını sağlar.
 • Misvak ayrıca sıkıntıyı giderir, yaşlanmayı geciktirir.
 • Misvak geniz akıntısına faydalıdır ayrıca balgam söktürücü etkisi vardır.

Misvak nasıl kullanılır: Misvak kullanılmadan önce yumuşaması için bir miktar tuzlu su içerisinde bekletilir ve bekletilirken soyulan kısımlardaki liflerde açılma görülür. Fakat bazen bu açılma olmaz bu durumdayken bir bıçak yardımı ile açılmasını desteklemeliyiz. Yumuşayan misvak 1 cm kadar kabuğu soyulur temizlenir. Hazır olan misvak fırça şeklini alır ve diş fırçası gibi kullanılır. Fırçalama işlemi bittikten sonra misvak yıkanmalı yatay şekilde olmamak şartıyla dikine konur. Kullanılacak misvak 15 cm kadar ve bir kalem kalınlığında olmalıdır.

]]>
Misvak Diş Beyazlatır Mı https://www.misvak.gen.tr/misvak-dis-beyazlatir-mi.html Tue, 04 Dec 2018 10:55:48 +0000 Misvak diş beyazlatır mı, yeni misvak kullananlar ve kullanmaya  başlamak isteyenler arasında bu konu oldukça yaygındır. Misvak Arabistan'da yetişen erak adlı bir ağacın dallarından kesilerek elde edilmektedir. Dışında kabuk Misvak diş beyazlatır mı, yeni misvak kullananlar ve kullanmaya  başlamak isteyenler arasında bu konu oldukça yaygındır. Misvak Arabistan'da yetişen erak adlı bir ağacın dallarından kesilerek elde edilmektedir. Dışında kabuk içindede lifli bir yapı vardır. Öz suyunun içindede sodyum bikarbonat bulunur. Son dönemlerde misvak özlü olduğu söylenilen diş macunları çıkmıştır. Acaba neden

Misvak Diş Beyazlatır MıMisvak nasıl kullanılır

Misvak bütün ağız içerisinde uygulanmalıdır. Her dişin üzerine, dile, diş etlerine sürülmelidir. Önce ağzınızı çalkalayıp sonra misvak kullanabilirsiniz. Böylece kaba atıklardan kurtulmuş olursunuz. Misvak kullanıldığında dişlerde oluşan bakteri plağı da temizlenir. Bakteri plağını sürekli duyarsınız diş macunu reklamlarında. Uzun süre dişlerinizi temizlemediğiniz de üzerilerinde yosunumsu ve kaygan bir yapı oluşur. İşte bu yapı bakteri plağı yüzünden olmaktadır. Dişler temizlenmediği sürece bu bakterileri de beslemiş oluruz. Bundan sonraki süreç dişlerin sararması ve çürümesi tabi ki. 

Misvak lifli yapısı ve içindeki öz suları sayesinde direk bakteri plağını hedef alır. Hz. Muhammed (S.a.v) 1400 yıl önce bu değerli bilgiyi bize verdi. Peygamber efendimiz zamanında mikrop, bakteri plağı yada hijyen gibi kavramlar yoktu. Ama o bize misvak ile temizliğin yapılacağını söyledi. Diş çürükleri, sararmalar yada diş etleri ilgili bazı rahatsızlıkların ana kaynağı bakteri plakları dır. Ağızda 22 çeşit bakteri bulunmaktadır. Bunların sayıları milyarlarca dır. Misvakın üzerinde bulunan lifli kısımlar tıpkı bir diş fırçası gibi etki gösterir. Mivak yuvarlak yapısı sayesinde ağızda döndürüldüğünde plakların temizlenmesini sağlar. Dişleri beyazlatmak için kullandığımız yöntemlerden birisi sodyumbikarbonattdır. Fakat bizim hazır olarak kullandığımız bu madde dişleri çizmektedir. Misvakta bulunan karbonat ise böyle bir zarar vermemektedir. Direk olarak bakterilerin ürettiği asitleri hedefler. Bu sayede hem dişlerin sararması,çürümesi yada diş eti rahatsızlıklarının önüne geçilir.  
]]>
Oruçluyken Misvak https://www.misvak.gen.tr/orucluyken-misvak.html Wed, 05 Dec 2018 07:37:58 +0000 Oruçluyken misvak, oruçlu olan kimsenin yapacağı her şeye dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü yapacağı yanlış olacak bazı şeylerin orucu bozacağını iyi bilmektedir. Oruç tutan kimsenin misvak kullanması orucun bozulmasına se Oruçluyken misvak, oruçlu olan kimsenin yapacağı her şeye dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü yapacağı yanlış olacak bazı şeylerin orucu bozacağını iyi bilmektedir. Oruç tutan kimsenin misvak kullanması orucun bozulmasına sebep olmaz. Yani gönül rahatlığı ile misvak kullanılabilir. Geçmiş olan yıllardan kalan bir alışkanlığın oruç tutan kimsenin hatta ıslanmış olan misvakın, orucu bozmadığı bilinmiştir. Diş temizliği her insan için çok önemli bir konudur. Oruç tutan ve tutmayan kimsenin hem hijyen açısından, hem ağız içi bakımından önemlidir. Oruç tutan kişi olarak ibadet çok hassas bir konudur. Oruçlu olan kimsenin tutuğu orucun başında ve sonunda misvak kullanmasının bir sakıncası yoktur. Ayrıca misvak sıcak iklimlerde yetişen ağaç kökleri olarak bilinmektedir.

 Kullanılan misvak ağızda dağıldığı için oruç tutan kimsenin onu yutmamaya dikkat etmesi gerekir. Yutulan misvak tabii ki orucu bozar. Misvak oruç tutan kimse diline alıp, ağız içerisine atılmasında oruç açısından sakıncası vardır. Bilmeden yapılan misvak diline alıp ağız içerisine atılırsa sorun olmaz. Ağız içi temizliğinde kullanılan misvak,ayrıca diş etlerini güçlendirir. Oldukça faydası olan misvakın ağız içi bakımında oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra diş çürümesini engeller. Balgamı gidermede yardımcı olan misvakın oldukça ağız içi iltihaplanmasında engellediği bilinmektedir. Oruçlu iken misvak kullanmanın na kadar faydalı olduğunun önemi oldukça huzur vericidir ve ağız içini rahatlatır.

Oruçluyken MisvakOruçlu iken misvak nasıl kullanılır

Oruç tutan kimsenin yanında misvak bulundurması gerekmektedir. Kullanılan misvak enlemesine kullanılır. Ağız içini temizleyerek, ferahlatan misvakın orucu açtıktan sonra kullanmak mümkündür. Oruç tutan kimsenin abdest altıktan sonra kullanacağı misvakın ardından namazını kılmasında hiç bir sakınca yoktur. Oruç tutan kimsenin sabah misvak kullanmanın doğru olduğu, akşama doğru kullanmanın doğru olmadığı belirtilmiştir. Akşama doğru kullanmanın yanlış olması ise iki dudak arasının kurumuş olması oruç tutan kimse için bu sebepten dolayı uygun değildir. Oruç tutarken ağız temizliği için en uygun görülen şeyin misvak olduğu bilinmektedir.

 Kullanılan macun, veya suyun boğaz içine kaçması ile orucun bozulduğu bilinir. Ağız içi bakımında oruçlu iken misvak suyunu yutmamak gerekir. Aksi taktirde orucunuz bozulur buna dikkat etmelisiniz. Rengi yeşil ve yaş olan misvak ayrıca ağız içinde oluşan kokuyu gidererek ağız içine hoş bir koku yayan misvakın oruçlu iken bile ağız içi oldukça temizdir. Böylelikle anlaşılmış olan misvakın kullanılması oruçlu iken hiç bir sakınca belirtmediği görülmüştür. Ayrıca misvak ağacının bir özelliği ise ağacın oldukça lifli olmasıdır. Yetiştirildiği ülkeler misvakın ise Afrika ve Asya olarak görülmüş olan misvakın ağaçları, dikensiz çalı şeklinde olan küçük ağaçlardır. Misvakın yetiştirildiği toprakların ise tuzlu olduğu ve bilinir ve diğer adı ise erak ağacı olarak bilinir. Ayrıca küçük meyvesi olan misvakın kiraz görünümü olan meyvenin tadı oldukça lezzetlidir. Misvak ağacının meyvesinin yenmesinde hiç bir sakınca yoktur. 

]]>
Misvak Suyu https://www.misvak.gen.tr/misvak-suyu.html Wed, 05 Dec 2018 17:34:10 +0000 Misvak suyu, arak, peelu olarak adlandırılan ufak ağaçlardan elde edilir ve daha çok  Müslüman ülkelerde Müslümanlar tarafından diş temizlemek için yaygın olarak kullanılır. Peygamber efendimiz tarafından önerilen ve sün Misvak suyu, arak, peelu olarak adlandırılan ufak ağaçlardan elde edilir ve daha çok  Müslüman ülkelerde Müslümanlar tarafından diş temizlemek için yaygın olarak kullanılır. Peygamber efendimiz tarafından önerilen ve sünnet olan misvakla dişleri fırçalamak için çok eski bir ağız diş fırçalama yöntemi olmasına rağmen, modern tıp tarafından yapılan araştırmaların çoğu misvak suyu sağlık açısından birçok faydasının olduğunu ortaya koymuştur.

Hatta misvak suyu üzerine yapılan bilimsel bir çok araştırmada misvak suyu diş eti hastalıklarını önlemede diş macunlarından çok daha etkili olduğu ortaya konmuştur.

Misvak SuyuMisvak suyunun faydaları:

Diş Sağlığı:  Misvak suyu sert kılları yardımıyla dişlerin ince aralıklarına girerek temizlenmesini sağlar, bunların yanında diş minelerine zarar vermeden dişlerde plaklar oluşmasına engel olarak diş sağlığını korur

Misvak ayrıca dişlerdeki sarılığı kaldırarak beyazlaşmasını sağlar, bu özelliğinden dolayı sigara kullanan kişiler tarafından kullanılır. Sigaranın diş ve ağıza verdiği zararları azaltıcı özelliği vardır.

Diş Etlerini Korur: Misvak suyu kullanımı diş etleri sağlığı açısından da önemlidir. İçerdiği mineraller yardımıyla diş etlerini korur aynı zamanda antioksidan özelliğinden dolayı diş eti ve dişlerin birleştiği kısımlarında mikropların barınmasına izin vermez.

Ağız Kokusunu Giderir: Akşam yatmadan önce ağzınızı misvak suyu bile bazı nedenlerden dolayı mideden geriye doğru gelen gazlar ağızda kötü kokulara neden olabilir, misvakın aromalı tadı bu türde kötü kokuların giderilmesini sağlar.

Baş Ağrısı: Misvak suyu  üzerine yapılan araştırmalar minvakın içerdiği madde ve minerallerin baş ağrısına iyi geldiğini ortaya koymaktadır. Bunun yanında misvakın hafızayı güçlendirdiği düşünülmektedir.

Bakterileri Öldürür: Misvak suyu bakterileri öldürücü özelliğinden dolayı genel ağız sağlığımız için faydalı olduğu düşünülmektedir.

Mineralleri Korur: Misvak suyu sodyum, potasyum ve klorür içerdiği için  diş minelerinin güçlenmesini sağlar.

Organik:Misvak suyu %100 organik olduğu için herhangi bir zararı veya yan etkisi yoktur.

]]>
Misvak Tozu https://www.misvak.gen.tr/misvak-tozu.html Wed, 05 Dec 2018 18:39:29 +0000 Miskak tozu, halk arasında " Erak ağacı "olarak bilinen misvak, Avrupalılarca "Şecere-i Muhammedi " olarak dillenmiştir. Hoş kokulu meyvesi yenen bu bitki, Doğu Afrika' dan Hindistan'a doğru uzanan bölgelerde yetişir. Tıpkı bir ka Miskak tozu, halk arasında " Erak ağacı "olarak bilinen misvak, Avrupalılarca "Şecere-i Muhammedi " olarak dillenmiştir. Hoş kokulu meyvesi yenen bu bitki, Doğu Afrika' dan Hindistan'a doğru uzanan bölgelerde yetişir. Tıpkı bir kalem gibi kolayca taşınabilen, pratik ve macunu içinde olan bir fırçadır. Misvak, çok eski yıllardan beri insanlar tarafından kullanılmaktadır. Diş sağlığı üzerinde büyük fayda sağlayan misvak, diğer diş macunu ve diş temizleme suları gibi dişlere zarar vermez. İçerisinde kimyasal barındırmayan tamamıyla doğal bir nesnedir. Misvak, Arabistan'da bulunan Erak ağacının dallarından, yaklaşık bir karış uzunluğunda kesilerek parçalara ayrılan, lifli yapıya sahip mucizevi bir üründür. Zeytin dallarından da olur fakat nar ve fesleğen dallarından misvak yapılamaz. Misvak, ağzı temizlemekle kalmayıp Allah'ın rızasını kazanmaya giden yollardan biridir. Nitekim Peygamber efendimiz (s.a.v)' in sünnetleri arasında yer almaktadır. Birçok hadiste misvakın fayda ve öneminden bahsedilmiştir. Tam anlamıyla zararsız ve doğal bir diş temizleme aracı olan misvak tozu ile, diğer diş macunlarının verdiği zararların önüne geçilebilir. 

Misvak TozuMisvak tozunun faydaları:

Misvak tozu, diş çürümelerini engeller ve diş etini güçlendirir. Ağız kokusunu giderir ve diş eti iltihaplanmalarını önlemeye fayda sağlar. Misvak kabuğunda bulunan Spanin temizleyici maddesi sayesinde, öksürük ve üst solunum yolu rahatsızlıklarına yararı vardır. Misvakta bulunan yüksek fosfor, beyni çalıştırır, zindelik verir ve dişleri beyazlatır. Gözün görme oranını kuvvetlendirir ve hafızayı güçlü kılarak son nefeste şehadet getirmeyi hatırlattığı söylenmektedir. Her şeyden önce antiseptik bir özelliği olan çok faydalı bir maddedir. Dişler yararlı olan her çeşit temizleme aracı ile temizlenebilir. Ancak misvakın verdiği şifayı, sevabı ve temizliği hiçbir ürün veremez. 

Misvak tozu nasıl kullanılır

İsterseniz macun haline getirip kullanabileceğiniz misvak tozu, diğer diş macunları gibi aynı şekilde kullanılır. Öncesinde başka bir ürünle kullanmadığınız temiz bir diş fırçasını hafif ıslatarak misvak tozuna batırın ve dişlerinizi fırçalayınız. Daha sonra fırça ve dişlerinizi bol su ile yıkayınız. Doğal olması itibariyle yutulmasında hiçbir sakınca olmayan misvak tozunu güvenle kullanabilirsiniz. Misvak tozunu aktarlarda veya hac malzemesi satan yerlerde bulabilirsiniz. 

Peygamber efendimiz (s.a.v.)' den şu hadis rivayet edilmiştir; " Ümmetime güçlük çıkarmak korkusu olmasaydı, kendilerine her namaz vaktinde misvak kullanmalarını emrederdim."
]]>
Zeytin Ağacından Misvak https://www.misvak.gen.tr/zeytin-agacindan-misvak.html Thu, 06 Dec 2018 11:40:30 +0000 Zeytin ağacından misvak, misvak ağız temizliğinde kullanılan doğal diş fırçası diye tanımlanır. Misvak dünyada farklı yerlerde uygun ağaçlardan elde edilir. Misvak kullanımı Babillere kadar inmektedir. Tarihte Romalıların, Zeytin ağacından misvak, misvak ağız temizliğinde kullanılan doğal diş fırçası diye tanımlanır. Misvak dünyada farklı yerlerde uygun ağaçlardan elde edilir. Misvak kullanımı Babillere kadar inmektedir. Tarihte Romalıların, Yunanlıların, Mısırlıların, Yahudilerin ve Müslümanların misvak kullandığı bilinir. Müslümanlara sünnet kılınan bir araçtır. Özellikle Orta Doğu ülkelerinde kullanılan misvak Arak ağacından elde edilir. Batı Afrika'da portakal ve limon ağacından, Amerika'da ise sinameki köklerinden misvak elde edilir. Bazı bölgelerde de Sarısalkım denilen ağaç kullanılır. Ülkemizde de Arak ağacından misvak kullanılır. Bu çiğneme çubukları 12-15 cm kadar olup, uçtaki 2 cm kadar olan kısmı soyularak dişlerle lif haline gelinceye kadar çiğnenir. Bunu yapmak için birkaç saat suyun içinde bekletilir. Her ne kadar çiğneme çubuğu olarak anılsa da, misvak kullanımı çiğnenerek olmaz, bu aynı bir fırça gibi kullanılır.

İslam dininde misvak Şafii mezhebinde namazın sünneti, Hanefi mezhebinde ise abdestin sünnetidir. Kullanımı sevap olarak kabul edilir. Ayrıca dinimize göre diş sağlığında sayısız faydası olan bir araçtır. Dişlerin kuvvetlenmesinde, plakların temizliğinde, diş beyazlatmada, dişlerin temizliğinde, çürüklerin önlenmesinde, kötü kokuların giderilmesi, diş ağrıların geçirilmesinde önemli bir yeri vardır. Aynı zamanda tat duyusunu geliştirir, zekanın kuvvetlenmesinde, zihnin gelişmesinde, sindirimde, görmede faydaları vardır. Düzenli kullanılırsa yüze parlaklık sağlar.

Zeytin Ağacından MisvakZeytin ağacından misvak olur mu

Misvak genellikle Arak ağacından yapılmaktadır. Bu ağaç ülkemizde bulunmaz. Bu nedenle dışarıdan getirilen misvaklar satışa sunulur. Ancak Arak ağacının olmadığı bölgelerde misvak zeytin ağacından elde edilebilir. Misvak farklı ağaçlardan yapılabilir. Ancak her ağaç misvak yapımına uygun olmaz. Mesela nar ağacından misvak yapılamaz. Ağacın lifli yapıda olması gerekir. 

Zeytin ağacından misvak yapılması hakkında Hadis-i Şerifte şöyle buyurulmuştur; Mübarek ağaç zeytinden yapılan misvak ne güzeldir. Bu misvak benim, bende önce gelen Peygamberlerin misvakıdır. 

Misvak zeytinden bile olsa kullanımı ihmal edilmemelidir. Bunun nedeni misvak yaşlanmayı geciktirir, gözdeki görme gücünü güçlendirir, ağız kokusunu giderdiği gibi, birçok faydası da vardır. (Redd-ül Muhtar)

Misvakın bilimsel olarak faydaları, misvaktan salgılanan kimyasalların olumlu etkisi, misvakın normal diş fırçasından daha uzun süre kullanılması nedeniyle dişlerin fasiyal yüzlerinde daha iyi temizliğe neden olmasıyla, aynı zamanda silica, chloride, salvadorine, vitamin C, glavenoids gibi ağız sağlığına yararlı maddeler içermesiyle açıklanır. Günde beş defa misvak kullanımı yararlı etkilerinden faydalanmanızı sağlar. Misvak klorit içerdiğinden, tükürük pH değerini düşürmektedir. Misvak kullananlarda tükürükte streptococcus mutans miktarı azalır. Misvak diş plağını mekanik ve kimyasal olarak temizler. Diş etlerine de etki ederek, şişkinlikleri, kanamaları tedavi eder.

Misvak kullanımı 1400 yılı aşmaktadır. Hem diş sağlığına, hem de genel sağlığa bu derece olumlu etkileri olan misvak uygun olan ağaçlardan yapılabilir. Arak ağacı misvakın temel yapım ağacı olsa da, zeytin ağacından misvak yapılarak kullanılabilir.
]]>
Kadınlar Misvak Kullanabilir Mi https://www.misvak.gen.tr/kadinlar-misvak-kullanabilir-mi.html Fri, 07 Dec 2018 07:13:22 +0000 Kadınlar Misvak Kullanabilir Mi, Misvak kullanımı yalnızca erkeklere değil kadınlara da sünnettir. Bazı alimlerin kadınlar dişlerini misvak yerine sakız çiğneyerek temizler onların misvağı sakızdır deseler dahi bu kadınl Kadınlar Misvak Kullanabilir Mi, Misvak kullanımı yalnızca erkeklere değil kadınlara da sünnettir. Bazı alimlerin kadınlar dişlerini misvak yerine sakız çiğneyerek temizler onların misvağı sakızdır deseler dahi bu kadınların misvak kullanmayacağı anlamına gelmez. Kadınların diş etleri hassas olduğundan dolayı misvak kullanımının kadınlara sünnet olduğu söylenmese dahi misvakı emreden ve öven hadisler kadın erkek ayrımı yapmamaktadır.Kadınlar Misvak Kullanabilir Mi 

Misvakın verdiği faydalar kadınlar içinde fazlası ile matluptur. Diş etleri zayıf olan kadınların misvak kullanmamaları anlamına gelmez. İtina ile yumuşak, yumuşak kullanılan misvak kadınların diş etlerine hiç bir zarar vermez. Hazreti Aişe validemiz: ''Efendimiz misvak yapar daha sonrada yıkamam için misvakı bana verirdi. Bende kendimde misvaklanır daha sonra yıkar tekrardan ona verirdim. ''(Ebu Davud) diye belirtmiştir. Bu hem kadınlarında misvak kullanabileceklerine hemde karı ile kocanın birbirlerinin misvaklarını kullanabileceklerine bir kanıttır. Misvak kullanımının günümüzde tıbben sabit birçok faydası olduğundan kadınlarında bu faydalardan mahrum etmenin hiç bir anlamı yoktur.


]]>
Misvak Hadisleri https://www.misvak.gen.tr/misvak-hadisleri.html Sat, 08 Dec 2018 01:28:48 +0000 Misvak Hadisleri, Misvak özellikle de diş ve ağız sağlığı için oldukça temizleyici bir malzemedir. Ayrıca misvak kullanım işi Yüce Allah'ın rızasını kazandırabilecek işlerden bir tanesidir. ''Nesai Taharet Cebrai
Misvak Hadisleri, Misvak özellikle de diş ve ağız sağlığı için oldukça temizleyici bir malzemedir. Ayrıca misvak kullanım işi Yüce Allah'ın rızasını kazandırabilecek işlerden bir tanesidir. ''Nesai Taharet Cebrail aleyhisselam misvak kullanmayı o kadar tavsiye etmişti ki, misvakın farz olmasından korkmuştum. 
 • ''Oruçlunun bir kişinin hayırlı hasletlerinden biriside misvak kullanmasıdır.'' İbn Mace, Sıyam,17''.
 • ''Misvakı kullanın, çünkü misvak kullanımı hem ağzınızı temizler hemde Allah'ın rızasını kazandırır. ''İbni mace, Taharet
 • '' Oruçlu iken sabahları misvak kullanın, ama akşama doğru kullanmayın. Çünkü akşama doğru iki dudağı kurumuş biri için misvak kullanımı uygun olmaz. ''
 • ''Eğer müminlere zorluk vermeyecek olsa idim her namaz öncesinde dişlerini misvak ile temizlemelerini emrederdim. Ebu Davud, Tahare, 25.''
 • Sizlerden biri gecenin bir vaktinde namaz kılmak için kalktıkları vakit misvak kullansın. Zira bir kişi namazında Kur'an okurken bir melek ağzını o kişinin ağzına dayayarak o kişinin ağzından bir şey çıkmaz ki, o meleğin ağzına girmiş olmasın.''
 • Eğer ben ümmetime güçlük olmayacağını bilse idim her namaz için abdest almaları gerektiğini ve her abdestte misvak kullanmalarını emreder idim. (Buhari, Müslim)
 • Misvak kullanımı ağız için temizlik, Allahü Teala'nın rızasına neden ve gözler içinde ciladır.
 • ''Misvak kullanınız. Çünkü misvak ağzı temizleyebilen ve Allah'ı razı eden bir alettir. Cebrail aleyhisselam her gelişinde bana misvak kullanmayı tavsiye etmiştir. Öyle ki ümmetim ile bana farz kılınmasından korktum. Ümmetime zorluk olacağından korkmamış olsa idim eğer misvak kullanmalarını farz kılardı. Misvakı kendim o kadar çok kullanır idim ki dişlerimin aşınmasından ve dudaklarıma iz yapmasından korkardım.''
 • ''Sizin ağızlarınız Kur'anı Kerim için yollardır. Onları misvak kullanarak temizleyin.''
 • ''Ben misvak kullanmakla o derece emredildim ki, üstüme farz kılınmasından korktum.''
 • Misvak kullanımı ağız için temizliktir ve Celil ve Aziz olan Allah'ın rızası için bir nedendir.
 • Aişe (Ra) şöyle demiştir: '' Peygamber efendimiz (sav) evine girdiği zaman ilk olarak yapmış olduğu iş, misvakla dişlerini temizlemek olurdu.''
 • ''Cebrail aleyhisselam misvak kullanmayı bana o kadar çok önermişti ki azı dişlerimden endişe duymuştum.'' Misvak ta tam on hassa bulunmaktadır: dişin çürümesini önler, ağzı tatyib eder, sünnete uygun olur, diş etlerini güçlendirir, melaikeyi sevindirir, göze cila verir, mideye sıhhat verir, balgamı önler, Allah'ı razı eder, hasenatı artırır. (3)
 • ''Sararmış ve kirli dişler ile geldiğinizi görmek beni oldukça fazla hayrete düşürdü! Misvak kullanın! Eğer ben ümmetime misvak kullanımın ağır geleceğinden korkmasa idim tıpkı abdest gibi misvakı da emrederdim.''
 • Gece namazı için kalkan kişi ağzını misvakla temizleyin! Çünkü bir melek, namazda Kur'an okuyanın ağzına yaklaşarak Kur'anı okumasını dinler. (Deylemi)
 • ''Misvak kullanımı erkeğin fesahatini artırmaktadır. Fesahatın anlamı ise güzel konuşmak demektir. Sesin oluşmasında dişlerinde fonksiyonu olduğundan dolayı bakımlı ve temiz dişlerin sesin güzelleşmesinde katkıda bulunacağını işaret etmektedir.
 • ''Misvak kullanılarak kılınan namazın fazileti misvak kullanmadan kılınan bir namazdan yetmiş kat daha fazladır.''(İbni Mace) Misvak kullanın çünkü 
 • Misvak Allah'ın rızasını kazandırır ve ağzı temizler.
 • Cuma guslü ile misvak her Müslüman için gereklidir. (8)
 • Rasulullah hiçbir namaza misvak kullanmadan çıkmaz idi. (14)
Misvak HadisleriPeygamber Efendimizin Misvakla İlgili Şöyle Buyurmuştur;

Ebu Musa (ra) şöyle demiştir ''Ben Peygamber'in huzuruna girdiğimde misvakın bir ucu dilinin üstünde bulunmakta idi.''
Abdullah ibni Abbas (ra) şöyle anlatmıştır ki: Bir gece Peygamber efendimiz (sav) 'in yanında kal]]> Rüyada Misvak Görmek https://www.misvak.gen.tr/ruyada-misvak-gormek.html Sat, 08 Dec 2018 01:48:59 +0000 Rüyada Misvak Görmek, bir anlamı ile dinine dahada düşkün olacağını istediğin bir şeyin hayır ile olması için secdeye yatacağına dua edeceğine işaret eder. Diğer bir anlamıyla ise hane çerisinde hayırsız kötü şer ola Rüyada Misvak Görmek, bir anlamı ile dinine dahada düşkün olacağını istediğin bir şeyin hayır ile olması için secdeye yatacağına dua edeceğine işaret eder. Diğer bir anlamıyla ise hane çerisinde hayırsız kötü şer olan bir insana ve bu insanın sizi zor duruma düşüreceğine ancak ettiğiniz dualar sayesinde aklanacağınıza delalet eder.

Rüyada Misvak Kullanmak, gören kişi Allah'a yakınlaşacağına hayır işlerine karşı daha çok yoğunlaşacağına insan hayvan  demeden yardımda bulunacağına ve aynı zamanda kan bağı olan birine büyük destekte bulunacağına işaret eder. Hiç bir şekilde madiyat ve maneviyatını esirgemeyeceği anlamına gelir. 

Rüyada misvak ile diş fırçalamak, gören kişinin hayatında kötü giden şeyler varsa yoluna gireceği evindeki her şeyin hayırlı olacağı bol bereketli güzel mutlu günler geçireceği anlamına gelir. 

Rüyada Misvak Almak,  Rüya sahibinin ettiği duaların kabul olacağına tövbelerini af edeceğine güzel mutlu haberler alacağına ve hayatı boyunca hatalar yapmamaya özen göstereceğine yorumlanır. Hayır yapmak için çabalayacağı anlamına gelir. Bu çabaların karşılığını Sevabı ile alacaktır. 

Rüyada Misvak GörmekRüyada Misvaklı Diş Macunu görmek, Rüya sahibinin hiç beklemediği hayırsız bir olayın can sıkacağına huzur kaçacağına delalet eder. bu yüzden rüyada görülen diş macunları iyiye yorumlanmaz.
]]>
Misvak Nasıl Kullanılır https://www.misvak.gen.tr/misvak-nasil-kullanilir.html Sat, 08 Dec 2018 20:24:37 +0000 Misvak Nasıl Kullanılır, Misvak doğal diş temizleme elemanıdır. Misvak özellikle Müslüman ülkelerde çok sık kullanılan bir diş temizleme aracıdır. Misvak Latince Salvadora persica ağacından üretilen bir maddedir. Misvakın Misvak Nasıl Kullanılır, Misvak doğal diş temizleme elemanıdır. Misvak özellikle Müslüman ülkelerde çok sık kullanılan bir diş temizleme aracıdır. Misvak Latince Salvadora persica ağacından üretilen bir maddedir. Misvakın yetiştiği yerler arasında Suudi Arabistan, Pakistan, İran ve Hindistan da çok sık yetişmektedir. Taze misvak rengi açık kahve renginde olur. Misvak peygamber efendimizin gece namazlarına kalktığı ve eve girdiğinde ilk iş olarak dişlerini misvakla temizlemek olurdu. En sağlıklı misvak Erak ağacından yapılan misvaktır. Misvakın en faydalısı badem kökü olanı ve en iyisi de gül suyunda bekletilenidir. Misvakın dış kabuğu soyulur ve iç kısmı sert olacağından hemen dişe sürülmez. Misvakın uç kısmı ağızda eritilerek yumuşatılır veya sert bir cisimle misvak uç kısmı ezilerek yumuşatılarak kullanılmalıdır. Misvak direk olarak doğrudan dişe sürülerek kullanılır. Misvak kullanımında uyulması gereken fırçalama ve misvakı kullanmada öncelikle sağ el kullanılmalıdır ve dişlere dik gelecek şekilde ve dişin her bölgesine temas edecek şekilde kullanılması uygun olmaktadır. Misvakın kullanılması bitince steril olması için bir poşet içerisine uç kısmı içeri gelecek şekilde konulmalı ve muhafaza edilmelidir. Misvak uzunluğu bir karış olmalıdır. Misvak kullanımında sağ el başparmağı ile ve serçe parmağı misvak altında diğer parmaklar ise misvak üzerinde olmalıdır. Misvak kullanımda misvak üzerine çok fazla baskı yapılmamalı ve dişlere enlemesine sürülmelidir. Dişlerde etkili bir temizlik için günlük beş dakika kullanılması yeterlidir.

Misvak Nasıl KullanılırMisvak Kullanmanın Faydaları
 • İçerisinde bulunan enzimler dişleri beyazlatır
 • İçerisinde bulunan antibiyotik sayesinde bakterileri önler
 • Diş etlerini güçlendirir
 • Diş paslarını ve yeke artıklarını yok eder
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Damağı güçlendirir
 • Mikrop kırıcı  özelliği bulunur
 • Diş kökü çürümesini önler
 • Ağız kokusunu giderir
 • İştah açar
 • Zekayı açar
 • Gözlere faydalıdır
 • Balgam önler
 • Mideyi güçlendirir
 • Diş etlerini sertleştirir
 • Sindirime yardımcı olur 
 • Veremi engeller
 • Bedende oluşan rutubeti önler
 • Uykusu uzaklaştırır
 • Melekleri sevindirir
]]>
Misvak https://www.misvak.gen.tr/misvak.html Sun, 09 Dec 2018 03:39:25 +0000 Misvak, Salvadora Persika ismi verilen, halk arasında Erak ağacı olarak söylenen, bilinen ve Avrupalılarca Şecere-i Muhammedi olarak nitelendirilen, İslam’da da misvak denilen ağaçtır. Eski devirlerden bu yana insanlarca kullan Misvak, Salvadora Persika ismi verilen, halk arasında Erak ağacı olarak söylenen, bilinen ve Avrupalılarca Şecere-i Muhammedi olarak nitelendirilen, İslam’da da misvak denilen ağaçtır. Eski devirlerden bu yana insanlarca kullanılmakta olan bu fırçanın macunu içinde bulunmaktadır. Misvakın elde edildiği Misvak ağacı Doğu Afrika’dan Hindistan’a giden bölgede yetişen bir step bitkisi olup, taşıma açısından kolay olan, kalem gibi taşınabilen, kokusu hoş olan, meyvesi yenebilen bir bitkidir. Bilim ve teknolojinin geliştiği son yıllarda yapılan araştırmalara göre birçok hastalığın sebebi ağızla doğrudan ilgilidir. Bu yüzden tedaviye ilk önce ağızdan başlanması daha sağlıklıdır. Dişlerin arasında kalan yemek kırıntıları ağız ortamında asit haline gelip, kokuşur ve diş minelerini delip iltihaplara, çürümelere, kanamalara, türlü rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Diş sağlığına ve ağız sağlığına önem veren Peygamber Efendimiz(Sav), özellikle misvak kullanımına önem vermiş ve insanlarada kullanmaları konusunda önerilerde bulunmuştur. Kendileri de devamlı misvak kullanmıştır. Hatta bir hadisinde şöyle der: ’’Ümmetime zor geleceğinden endişe etmeseydim, misvak kullanımını farz kılardım.’’Misvak kullanımı hadisler de şöyle geçmektedir:

‘’Cebrail aleyhisselam, misvakı o kadar çok önerdi ki, misvakın farz olacağından korktum.’’ (İbni Mace).‘’Misvak erkeğin konuşma güzelliğini arttırmaktadır.’’(Adiy, Hatib). Misvakın sayısız faydasız vardır. En düşük faydası sıkıntıyı gidermesi, en iyi faydası ise ölüm anında şehadet getirmeyi anımsatır. Sırattan kolaylıkla geçmeyi sağlar, yaşlanmayı geciktirici özelliği vardır. Peygamberimiz savaşlarda bile misvak kullanımını hiç ihmal etmezdi. İmam-ı Azam Hz. der ki,’’Misvak kullanımı, dinimizin en güzel sünnetlerindendir.’’

MisvakMisvak Nasıl Kullanılır

Misvak kullanım miktarı alt dişler için üç, üst dişler için de üç defadır. Misvak ile dişlerin iç, dış ve üst kısımları ovulur. Misvakı sağ elle tutup kullanmak daha iyidir. Misvakı kullanırken avuç içine almamaya ve emmemeye dikkat ediniz. Misvakı tutarken sağ elinizin küçük ve baş parmağı ile alttan, geriye kalan parmaklar ile de üstten tutmak suretiyle kullanınız.  Misvaklama yapmaya başladığınızda ağızda oluşan ıslaklığı yutmak oldukça iyidir. Daha sonra yutmamanız tavsiye edilir. Misvakla işiniz bittikten sonra yıkamalısınız. Misvakı muhafaza ettiğiniz alana yatırmak yerine ağız bölgesi yere gelecek şekilde dikine koymanız daha sağlıklıdır. Misvakların çok ıslak ya da kuru ve çok uzun olmaması gerekir. 

Misvakın Faydaları Nelerdir 

Günümüzde modern tıbbın diş sağlığı açısından yaptığı tedavi yöntemlerinin temelini İslamiyet 14 yıl önce atmıştır. Diş sağlığı açısından birçok faydası olan misvak, temini ve kullanımı kolay olan bir araçtır. Diş çürümesini engellemesi bakımından oldukça faydalıdır. ''Misvakla ağzı temizlemek ölümden başka her şeye çaredir.’’ der Firdevsi Hz. Aişe. Misvakın sayısız faydası vardır. Bunlar ;

 • Ağzı temizlemeye yardımcı olur.
 • Allah'ın rızasını kazanmamızı sağlar.
 • Melekleri de hoşnut kılar.
 • Şeytanın daraltmaya yarar.
 • Ağzı tatlandırıp, dişleri güçlendirir ve dişleri güzelleştirir. 
 • Göze de iyi geldiği bilinmektedir.
 • Yüzü, sese iyi geldiği ve zekayı arttırdığı söylenmektedir.
 • Dişleri, diş etlerini güçlendirip, diş eti çekilmelerini ve çürümeleri engeller.
 • Peygamber sünnetini gerçekleştirmeye yarar.
 • Ölüm anında kelime-i şehadet getirmeyi hatırlatır.
 • Konuşmayı kolaylaştırıp, güzelleştirir.
 • Bedeni güçlendirir, yaşlanmayı geciktirir ve hazmı kolaylaştırır.
 • Mikrop öldürücü özelliği vardır.
 • Misvakın nebati kısmı haftada bir kez değiştirilerek kullanılma özelliğine sahiptir.
 • Diş macunları dişlerdeki faydalı, zararlı fark etmeksizin bütün maddeleri yok ederken, misvak sadece zararlı maddeleri yok eder.
 • M]]> Misvak Kullanmak Orucu Bozar Mı https://www.misvak.gen.tr/misvak-kullanmak-orucu-bozar-mi.html Sun, 09 Dec 2018 10:36:23 +0000 Misvak kullanmak orucu bozar mı, Misvak kullanımı orucu bozmaz. Oruçlu günün başında ve sonunda misvak kullanılabilir. Oruçlu olanın su ile ıslatılmış misvak kullanması   İmam Ebu Yusuf'a göre mekruhtur. Diğer alimlere  g Misvak kullanmak orucu bozar mı, Misvak kullanımı orucu bozmaz. Oruçlu günün başında ve sonunda misvak kullanılabilir. Oruçlu olanın su ile ıslatılmış misvak kullanması   İmam Ebu Yusuf'a göre mekruhtur. Diğer alimlere  göre sabah veya güneş battıktan sonra yaş ve kuru misvak kullanmak mekruh değildir.  

  Ağız temizliği oruçlu iken yapılmak isteniyorsa en uygun ve tehlikesiz olan misvak kullanımıdır. 

  Misvak kullanırken eğer ki ağızda parçalanırsa ve parçaları dağılırsa orucumuz bozulur. Bilmeden oluşan bir durumsa orucumuz bozulmaz. 
  Oruçlu iken bu konulara dikkat etmeliyiz. Hanefi ve Şafi mezhebine göre kuru misvakı oruçlu iken kullanmakta pek sakınca yoktur. 
  Yalnız ıslak misvaklar mevcut. İster ıslak ister sonradan ıslatılmış misvak kullanımı Şafi mezhebine göre öğlen namazından önce kullanmak caiz, öğleden sonra kullanmak ise mekruhtur. 

  Hanefi mezhebinde ise öğleden önce veya sonra ıslak veya ıslatılmış misvakı kullanmakta bir sakınca yoktur. Ama ıslak misvak kullanmak orucun edebine aykırıdır. Islak şekilde kullanılmaması İslam dinine daha uygundur.Misvak Kullanmak Orucu Bozar Mı 

  Diş temizliğine düşkün bir Müslümanın yapacağı en güzel şey sahura kalkarak yemeğini yedikten sonra sabah ezanı okunmadan önce dişlerini ister misvak, ister diş macunu kullanarak temizlemek olacaktır. Yüce Rabbimiz tutmuş olduğumuz ve tutacağımız bütün oruçlarımızı kabul etsin . 
  ]]>
  Misvak Ağacı https://www.misvak.gen.tr/misvak-agaci.html Mon, 10 Dec 2018 00:30:54 +0000 Misvak Ağacı, Misvak ağacının kökeni yaklaşık 7.000 yıl öncesine dayanır ve ilk önceleri Babiller tarafından kullanılmış, daha sonra Yunan ve Mısır uygarlıkları tarafından  kullanılmıştır. Arabistan’da Misvak Ağacı, Misvak ağacının kökeni yaklaşık 7.000 yıl öncesine dayanır ve ilk önceleri Babiller tarafından kullanılmış, daha sonra Yunan ve Mısır uygarlıkları tarafından  kullanılmıştır. Arabistan’da bu ağaç “erak ağacı” olarak bilinmektedir. Erak ağacı olarak da bilinen bu ağacın meyvesine kebas denir. Meyveleri üzüm salkımlarına benzeyen salkımlardan oluşur. Nohut büyüklüğünde meyvelerin içinde küçük sert bir çekirdek vardır. Meyvesi ilk zamanlar yeşildir. Zaman geçtikçe olgunlaştıkça kırmızı bir renk alır. Bu durumda iken acımtırak bir tad alır. Olgunlaştıkça rengi kararır ve tatlanır. Şekil olarak odunsu bir ağaçtır. Ağacın dallarından kesilip yontulmak şartıyla hazırlanan dallar misvak ismiyle diş temizlemek için kullanılmaktadır. Misvak güzel bir kokuya sahiptir ve meyvesi tüketilebilen bir bitki çeşididir. Misvak ağacının diş fırçası olarak kullanılan dalından diş macunları da üretilmektedir. İçerisinde bulunan kalsiyum oksalat, silisyum, kükürt, tonan, saponin ve mineral tuzlar, misvak ağacının diş temizleme ürünü olarak kullanılmasına olanak sağlamıştır. Tuzlu toprakları seven misvak ağacı daha çok Asya ve Afrika kıtalarında yetişmektedir.  İslam dininde bu ağaca oldukça önemli bir yer verilmiştir. 

  Misvak AğacıMisvak Diş Temizliğinde Nasıl Kullanılır

  Kolay kullanabilmesi için 4 cm uzunluğunda parçalar halinde kesilir. İki cm ölçülerinde, kesici bir alet ile soyulur. Böylece liflerinin ortaya çıkması sağlanır. Liflerin yumuşaması için bir süre sıcak su dolu bir kapta bekletilir. Gül suyu tercih edilebilir, daha yararlı olur. Gül suyunun tonik etkisi olduğu için parazitleri öldürür ve temizler. Lifler fırça gibi ayrışıncaya kadar suda bekletilir. Bir bıçak kullanarak da ayrıştırılabilir. Kullandıkça etkisi ve tadı azalacağı için bir süre sonra yenisi tercih edilmelidir. Ya da lifler koptukça eskiyen kısım kesilir ve tekrar yontularak yeniden kullanılabilir. Dişlere çok bastırmadan aşağı yukarı hareketler uygulanarak diş temizliği sağlanır. Hem dişler hem de dil etkili bir şekilde temizlenebilir.

  Misvakın Faydaları,

  Ağız temizliğine faydalarının yanı sıra başka faydaları da vardır. Misvak yağı, eklem ağrılarına masaj yardımı ile uygulandığı zaman vücudu rahatlatır. Ayrıca meyvesinin iştah açıcı özelliği vardır. Meyvesi suda kaynatılıp içildiğinde idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca misvak ekstresinin stresi azaltıcı özelliği olduğu da biliniyor.

  • Ağız ve diş bakımına dair birçok doğal etkiyi içinde barındırdığı için kimyasal ağız temizleme ürünlerinden uzak kalmayı sağlar.
  • Ağızdaki bakterilerin yok olmasına yardımcı olur.
  • Bakterilerin ve diğer zararlı maddelerin ortadan kalkmasına yardımcı olduğu için diş çürümelerini önler.
  • Dişlerin doğal bir beyazlık kazanmasına yardımcı olur.
  • Ağızdaki zararlı bakterilerin yok olması ve çürüklerin engellenmesiyle beraber ağız kokusunun da önüne geçer.
  • Sindirim açısından da faydalıdır. Herhangi bir nedenle midede oluşan gazın yok olmasına yardımcı olur.
  • Geniz akıntısına iyi gelir aynı zamanda balgam söktürücüdür.
  • Dişleri korumanın yanında diş etlerini de korumakta çok etkilidir.
  • Ağız içindeki yaraların daha hızlı iyileşmesine etki eder.
  ]]>
  Misvak Faydaları https://www.misvak.gen.tr/misvak-faydalari.html Mon, 10 Dec 2018 13:19:02 +0000 Misvak faydaları, Misvak, Peelu, arak ya da Salvadora persica diye tanımlanan ufak ağaçlardan elde edilen, Müslüman ülkelerde diş fırçalamak ya da temizlemek amacıyla kullanılan bir alettir. Misvak, Peygamber Efendimiz Misvak faydaları, Misvak, Peelu, arak ya da Salvadora persica diye tanımlanan ufak ağaçlardan elde edilen, Müslüman ülkelerde diş fırçalamak ya da temizlemek amacıyla kullanılan bir alettir. Misvak, Peygamber Efendimiz tarafından kullanılan ve kullanımı sünnet olan eski bir diş fırçalama yöntemidir. 1400 yıl önce Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet tarafından kullanılmaya başlanan misvak, günümüzde Peygamber Efendimiz bir sünneti olarak çok yaygın olmasa da kullanılmaktadır. Sağlık içinde pek çok faydası olduğu günümüzde araştırmalar sonucu modern tıp tarafından doğrulanmıştır. Sağlık için bir yan etkisi olmadığı için özellikle çocuklar tarafından faydalarından yararlanmaları amacıyla kullanılmalıdır. Modern tıpta yapılan araştırmalar sonucu sağlık açısından birçok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Hatta yapılan birçok araştırma sonucu misvak, diş eti hastalıklarını önlemek için diş macunundan daha etkilidir.

  Misvakın bilindik herhangi bir zararı yoktur. Kaynatılarak suyu içilebilir. Ne dozda kullanılacağı hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

  Misvak FaydalarıMisvakın faydaları

  Yalnızca diş fırçalama aracı olarak düşünülen misvakın sadece ağız içi, diş ve dişetlerine faydalı olduğu düşünülür. Ancak yapılan araştırmalar misvakın başka faydalarının da olduğunu ortaya koymuştur. Antibakteriyel özelliği ve sert kıllardan oluşması doğal bir diş fırçası olmasını sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan mineraller sayesinde zihinsel sağlık, göz sağlığı, diş sağlığı gibi geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. 

  Misvak üzerinde bulunan sert kıllar sayesinde diş aralıklarına tamamen nüfus ederek temizlenmesini sağlar. Ayrıca diş minelerine zarar vermez ve plak oluşumunu engelleyerek diş sağlığını korur. Diş üzerinde oluşan sarı lekeleri giderir ve beyazlaşmasını sağlar. Bu etkisinden dolayı sigara kullanan kişiler tarafından sigaranın yaratmış olduğu olumsuz etkileri gidermek amacıyla kullanılabilir. Misvakın kökü ve dal kısmı sodyum, potasyum ve klorür barındırır. Bu maddeler diş minelerinin kuvvetlenmesini sağlar.

  Misvak diş sağlığının yanı sıra diş etinin de sağlığını korumak amacıyla kullanılabilir. İçerisinde yer alan mineraller diş etlerini korur. Ayrıca antioksidan özelliğiyle diş ve dişetinin birleştiği alanlarda bakteri oluşumuna izin vermez.

  Düzenli olarak gece yatmadan önce dişler fırçalansa bile bazı nedenlerden dolayı ağızda kötü koku oluşabilir. Misvakın aromatik yapısı ağızda kötü koku oluşumunu engeller.

  Misvakın içerisinde yer alan bazı bileşenlerin baş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca hafızayı kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır.

  Bakteri öldürücü etkisi olan misvak, genel anlamda ağız sağlığını korur. Düzenli kullanıldığında ağız için bakteri oluşumunu engeller. Yapılan araştırmaların sonucuna göre misvak ağız içinde bulunan yaklaşık 750 adet zararlı bakterinin etkilerini azaltır

  Misvak içeriği sayesinde bağırsaklarda oluşan solucanların düşmesine yardımcı olur. İçeriğinde bulunan mineral ve diğer bileşenler safra kesesi sağlığı için faydalıdır.

  Misvak, romatizma ve eklem ağrılarına karşı iyi gelir. Çocuk felcine karşı faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Misvakın taze kök ve kabuk kısmı bronşit, nezle ve ateşin düşmesine fayda sağlar.

  Taze misvak kabuğu, karaciğer ve mide sağlığını korur. Mide ve karaciğeri zararlı maddelerden arındırarak dalağın üzerindeki fazla baskıyı azaltır.

  Misvak kaynatılarak kullanıldığında öksürük ve astım ataklarına karşı iyi gelir.

  Misvak bağışıklık kuvvetini arttırarak vücudu farklı hastalıklara karşı korur, vücut direncini arttırır. Bu etkisi de bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

  ]]>