Misvak Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Misvak Faydaları Nelerdir?

Misvak faydaları, Misvak, Peelu, arak ya da Salvadora persica diye tanımlanan ufak ağaçlardan elde edilen, Müslüman ülkelerde diş fırçalamak ya da temizlemek amacıyla kullanılan bir alettir. Misvak, Peygamber Efendimiz tarafından kullanılan ve kullanımı sünnet olan eski bir diş fırçalama yöntemidir. 1400 yıl önce Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet tarafından kullanılmaya başlanan misvak, günümüzde Peygamber Efendimiz bir sünneti olarak çok yaygın olmasa da kullanılmaktadır. Sağlık içinde pek çok faydası olduğu günümüzde araştırmalar sonucu modern tıp tarafından doğrulanmıştır. Sağlık için bir yan etkisi olmadığı için özellikle çocuklar tarafından faydalarından yararlanmaları amacıyla kullanılmalıdır. Modern tıpta yapılan araştırmalar sonucu sağlık açısından birçok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Hatta yapılan birçok araştırma sonucu misvak, diş eti hastalıklarını önlemek için diş macunundan daha etkilidir.

Misvakın bilindik herhangi bir zararı yoktur. Kaynatılarak suyu içilebilir. Ne dozda kullanılacağı hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Misvakın faydaları nelerdir?

Yalnızca diş fırçalama aracı olarak düşünülen misvakın sadece ağız içi, diş ve dişetlerine faydalı olduğu düşünülür. Ancak yapılan araştırmalar misvakın başka faydalarının da olduğunu ortaya koymuştur. Antibakteriyel özelliği ve sert kıllardan oluşması doğal bir diş fırçası olmasını sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan mineraller sayesinde zihinsel sağlık, göz sağlığı, diş sağlığı gibi geniş bir yelpazede kullanılmaktadır.

Misvak üzerinde bulunan sert kıllar sayesinde diş aralıklarına tamamen nüfus ederek temizlenmesini sağlar. Ayrıca diş minelerine zarar vermez ve plak oluşumunu engelleyerek diş sağlığını korur. Diş üzerinde oluşan sarı lekeleri giderir ve beyazlaşmasını sağlar. Bu etkisinden dolayı sigara kullanan kişiler tarafından sigaranın yaratmış olduğu olumsuz etkileri gidermek amacıyla kullanılabilir. Misvakın kökü ve dal kısmı sodyum, potasyum ve klorür barındırır. Bu maddeler diş minelerinin kuvvetlenmesini sağlar.

Misvak diş sağlığının yanı sıra diş etinin de sağlığını korumak amacıyla kullanılabilir. İçerisinde yer alan mineraller diş etlerini korur. Ayrıca antioksidan özelliğiyle diş ve dişetinin birleştiği alanlarda bakteri oluşumuna izin vermez.

Düzenli olarak gece yatmadan önce dişler fırçalansa bile bazı nedenlerden dolayı ağızda kötü koku oluşabilir. Misvakın aromatik yapısı ağızda kötü koku oluşumunu engeller.

Misvakın içerisinde yer alan bazı bileşenlerin baş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca hafızayı kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır.

Bakteri öldürücü etkisi olan misvak, genel anlamda ağız sağlığını korur. Düzenli kullanıldığında ağız için bakteri oluşumunu engeller. Yapılan araştırmaların sonucuna göre misvak ağız içinde bulunan yaklaşık 750 adet zararlı bakterinin etkilerini azaltır.

Misvak içeriği sayesinde bağırsaklarda oluşan solucanların düşmesine yardımcı olur. İçeriğinde bulunan mineral ve diğer bileşenler safra kesesi sağlığı için faydalıdır.

Misvak, romatizma ve eklem ağrılarına karşı iyi gelir. Çocuk felcine karşı faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Misvakın taze kök ve kabuk kısmı bronşit, nezle ve ateşin düşmesine fayda sağlar.

Taze misvak kabuğu, karaciğer ve mide sağlığını korur. Mide ve karaciğeri zararlı maddelerden arındırarak dalağın üzerindeki fazla baskıyı azaltır.

Misvak kaynatılarak kullanıldığında öksürük ve astım ataklarına karşı iyi gelir.

Misvak bağışıklık kuvvetini arttırarak vücudu farklı hastalıklara karşı korur, vücut direncini arttırır. Bu etkisi de bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Misvak Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Misvak Diş Beyazlatır mı?

Misvak Diş Beyazlatır mı?

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvak Nasıl Kullanılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zeytin Ağacından Misvak

Zeytin Ağacından Misvak

Kadınlar Misvak Kullanabilir  mi?

Kadınlar Misvak Kullanabilir mi?

Misvak Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Misvak Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Misvak Faydaları Nelerdir?

Misvak Faydaları Nelerdir?

Misvak Kullanımı Faydaları Nelerdir?

Misvak Kullanımı Faydaları Nelerdir?