Oruçluyken Misvak Kullanılır mı?
15 Mayıs 2024

Oruçluyken Misvak Kullanılır mı?

Oruçluyken misvak, oruçlu olan kimsenin yapacağı her şeye dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü yapacağı yanlış olacak bazı şeylerin orucu bozacağını iyi bilmektedir. Oruç tutan kimsenin misvak kullanması orucun bozulmasına sebep olmaz. Yani gönül rahatlığı ile misvak kullanılabilir. Geçmiş olan yıllardan kalan bir alışkanlığın oruç tutan kimsenin hatta ıslanmış olan misvakın, orucu bozmadığı bilinmiştir. Diş temizliği her insan için çok önemli bir konudur. Oruç tutan ve tutmayan kimsenin hem hijyen açısından hem ağız içi bakımından önemlidir. Oruç tutan kişi olarak ibadet çok hassas bir konudur. Oruçlu olan kimsenin tutuğu orucun başında ve sonunda misvak kullanmasının bir sakıncası yoktur. Ayrıca misvak sıcak iklimlerde yetişen ağaç kökleri olarak bilinmektedir.

Kullanılan misvak ağızda dağıldığı için oruç tutan kimsenin onu yutmamaya dikkat etmesi gerekir. Yutulan misvak tabii ki orucu bozar. Misvak oruç tutan kimse diline alıp, ağız içerisine atılmasında oruç açısından sakıncası vardır. Bilmeden yapılan misvak diline alıp ağız içerisine atılırsa sorun olmaz. Ağız içi temizliğinde kullanılan misvak, ayrıca diş etlerini güçlendirir. Oldukça faydası olan misvakın ağız içi bakımında oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra diş çürümesini engeller. Balgamı gidermede yardımcı olan misvakın oldukça ağız içi iltihaplanmasında engellediği bilinmektedir. Oruçlu iken misvak kullanmanın na kadar faydalı olduğunun önemi oldukça huzur vericidir ve ağız içini rahatlatır.

Oruçlu iken misvak nasıl kullanılır?

Oruç tutan kimsenin yanında misvak bulundurması gerekmektedir. Kullanılan misvak enlemesine kullanılır. Ağız içini temizleyerek, ferahlatan misvakın orucu açtıktan sonra kullanmak mümkündür. Oruç tutan kimsenin abdest altıktan sonra kullanacağı misvakın ardından namazını kılmasında hiçbir sakınca yoktur. Oruç tutan kimsenin sabah misvak kullanmanın doğru olduğu, akşama doğru kullanmanın doğru olmadığı belirtilmiştir. Akşama doğru kullanmanın yanlış olması ise iki dudak arasının kurumuş olması oruç tutan kimse için bu sebepten dolayı uygun değildir. Oruç tutarken ağız temizliği için en uygun görülen şeyin misvak olduğu bilinmektedir.

Kullanılan macun veya suyun boğaz içine kaçması ile orucun bozulduğu bilinir. Ağız içi bakımında oruçlu iken misvak suyunu yutmamak gerekir. Aksi taktirde orucunuz bozulur buna dikkat etmelisiniz. Rengi yeşil ve yaş olan misvak ayrıca ağız içinde oluşan kokuyu gidererek ağız içine hoş bir koku yayan misvakın oruçlu iken bile ağız içi oldukça temizdir. Böylelikle anlaşılmış olan misvakın kullanılması oruçlu iken hiçbir sakınca belirtmediği görülmüştür. Ayrıca misvak ağacının bir özelliği ise ağacın oldukça lifli olmasıdır. Yetiştirildiği ülkeler misvakın ise Afrika ve Asya olarak görülmüş olan misvakın ağaçları, dikensiz çalı şeklinde olan küçük ağaçlardır. Misvakın yetiştirildiği toprakların ise tuzlu olduğu ve bilinir ve diğer adı ise erak ağacı olarak bilinir. Ayrıca küçük meyvesi olan misvakın kiraz görünümü olan meyvenin tadı oldukça lezzetlidir. Misvak ağacının meyvesinin yenmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Oruçluyken Misvak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvak Nasıl Kullanılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zeytin Ağacından Misvak

Zeytin Ağacından Misvak

Misvak Hangi Ağaçtan Yapılır?

Misvak Hangi Ağaçtan Yapılır?

Misvak Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Misvak Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Misvak Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Misvak Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Misvak Hadisleri Okunuşu ve Anlamı

Misvak Hadisleri Okunuşu ve Anlamı