Zeytin Ağacından Misvak
21 Haziran 2024

Zeytin Ağacından Misvak

Misvak, ağız temizliğinde kullanılan doğal diş fırçası olarak tanımlanır. Misvak, dünyada farklı bölgelerde uygun ağaçlardan elde edilir. Misvak kullanımı Babillere kadar uzanmaktadır. Tarihte Romalılar, Yunanlılar, Mısırlılar, Yahudiler ve Müslümanlar tarafından misvak kullanıldığı bilinmektedir. Misvak, Müslümanlar için sünnet kılınan bir araçtır. Özellikle Orta Doğu ülkelerinde kullanılan misvak, Arak ağacından elde edilir. Batı Afrika'da portakal ve limon ağacından, Amerika'da ise sinameki köklerinden misvak elde edilir. Bazı bölgelerde de Sarısalkım denilen ağaç kullanılır. Ülkemizde de Arak ağacından misvak kullanılır.

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvak çubukları genellikle 12-15 cm uzunluğunda olup, uçtaki 2 cm'lik kısmı soyularak dişlerle lif haline gelinceye kadar çiğnenir. Bu işlem için birkaç saat suyun içinde bekletilmesi gerekir. Her ne kadar çiğneme çubuğu olarak anılsa da, misvak fırça gibi kullanılır.

İslam Dininde Misvak

İslam dininde misvak, Şafii mezhebinde namazın sünneti, Hanefi mezhebinde ise abdestin sünnetidir. Kullanımı sevap olarak kabul edilir. Ayrıca dini açıdan diş sağlığında sayısız faydası olan bir araçtır. Misvak, dişlerin kuvvetlenmesinde, plakların temizliğinde, diş beyazlatmada, dişlerin temizliğinde, çürüklerin önlenmesinde, kötü kokuların giderilmesi ve diş ağrılarının geçirilmesinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca tat duyusunu geliştirir, zekânın kuvvetlenmesinde, zihnin gelişmesinde, sindirimde ve görmede faydaları vardır. Düzenli kullanılırsa yüze parlaklık sağlar.

Zeytin Ağacından Misvak Olur mu?

Misvak genellikle Arak ağacından yapılmaktadır. Bu ağaç ülkemizde bulunmaz. Bu nedenle dışarıdan getirilen misvaklar satışa sunulur. Ancak Arak ağacının olmadığı bölgelerde misvak, zeytin ağacından elde edilebilir. Misvak, farklı ağaçlardan yapılabilir. Ancak her ağaç misvak yapımına uygun değildir. Mesela nar ağacından misvak yapılamaz. Ağacın lifli yapıda olması gerekir.

Zeytin ağacından misvak yapılması hakkında Hadis-i Şerifte şöyle buyurulmuştur: "Mübarek ağaç zeytinden yapılan misvak ne güzeldir. Bu misvak benim, benden önce gelen Peygamberlerin misvakıdır."

Misvak zeytinden bile olsa kullanımı ihmal edilmemelidir. Bunun nedeni misvakın, yaşlanmayı geciktirir, gözdeki görme gücünü güçlendirir, ağız kokusunu giderdiği gibi birçok faydasının da olmasıdır. (Redd-ül Muhtar)

Misvakın Bilimsel Faydaları

Misvakın bilimsel olarak faydaları, misvaktan salgılanan kimyasalların olumlu etkisi, misvakın normal diş fırçasından daha uzun süre kullanılması nedeniyle dişlerin yüzeylerinde daha iyi temizlik sağlamasıyla açıklanır. Ayrıca, misvak silica, chloride, salvadorine, vitamin C, flavonoids gibi ağız sağlığına yararlı maddeler içerir. Günde beş defa misvak kullanımı yararlı etkilerinden faydalanmanızı sağlar. Misvak klorit içerdiğinden, tükürük pH değerini düşürmektedir. Misvak kullananlarda tükürükte streptococcus mutans miktarı azalır. Misvak, diş plağını mekanik ve kimyasal olarak temizler. Diş etlerine de etki ederek, şişkinlikleri ve kanamaları tedavi eder.

Misvak kullanımı 1400 yılı aşkın bir süredir devam etmektedir. Hem diş sağlığına hem de genel sağlığa olumlu etkileri olan misvak, uygun olan ağaçlardan yapılabilir. Arak ağacı misvakın temel yapım ağacı olsa da, zeytin ağacından misvak yapılarak kullanılabilir.

Zeytin Ağacından Misvak Yorumları

soru

Hakkı

09 Nisan 2024 Salı

Zeytin ağacı dalından misvak kullanıyorum uygun olurmu

Cevap yaz
cevap

Admin

09 Nisan 2024 Salı

Merhaba, evet, zeytin ağacı dalından misvak kullanmanın bir sakıncası yoktur. Ancak geleneksel olarak misvak, Salvadora persica ağacından elde edilir ve bu ağacın anti-bakteriyel özellikleri daha belirgindir. Yine de, zeytin ağacı dalından misvak kullanmak diş temizliği için faydalı olabilir. Umarım yardımcı olabilmişimdir!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvak Diş Beyazlatır mı?

Misvak Diş Beyazlatır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Misvak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Misvak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Misvak Faydaları Nelerdir?

Misvak Faydaları Nelerdir?

Misvak Kullanmak Orucu Bozar mı?

Misvak Kullanmak Orucu Bozar mı?

Misvak Ağacı Türleri ve Özellikleri

Misvak Ağacı Türleri ve Özellikleri

Misvak Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Misvak Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?